להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


 

 
טיפול בבעיות זהות מינית במתבגרים ובמבוגרים
הומוסקסואליות ולסביות - האם אני הומו / לסבית


בבואי לכתוב על טיפול בבעיות זהות מינית אני מוצאת שיש להתיחס קודם לשינוי שחל בעשרים השנים האחרונות בהתיחסות להומוסקסואליות. ואכתוב על כך בקצרה.

בעבר הלא מאד רחוק נחשבה ההומוסקסואליות בעיני אנשי המקצוע לבריאות הנפש כהפרעה נפשית, וכך גם הופיעה ב-   DSM ׁ  (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) . לפיכך היה מקובל לנסות "לרפא" הומוסקסואליות.

התפיסה של מקצועות
בריאות הנפש, תאמה לתפיסת החברה, אשר נהגה לראות בנטיה חד מינית סטייה חברתית, וזו היתה אף עבירה פלילית. (עד שנות השמונים באנגליה היה עונש מאסר של 10 שנים על הומוסקסואיות!). 

תהליכים חברתיים כלל עולמיים, שינויים לכוון ליברליזם והכרה בזכויות הפרט מחד ומחקרים מקצועיים מקיפים מאידך הביאו לשינוי גדול
בתפישה של הציבור בעולם המערבי את ההומוסקסואליות כתוצאה מכך, משנת 1974החל שינוי הדרגתי בגישה של בריאות הנפש להומוסקסואליות, כאשר בתחילה הועברה ההומוסקסואליות מתחום הסטיות המיניות, להפרעות חברתיות ב-DSM , וכיום, כבר אין איזכור כלל של המושג בבריאות הנפש, כתופעה נפרדת, דבר שהיה אמור להביא לשינוי בגישה הטיפולית אצל אנשי המקצוע בתחום.

תהליך השינוי הבולט בגישה אל ההומוסקסואליות נמשך בעולם מזה כעשרים וחמש שנה ובארץ כעשרים שנה. זהו תהליך בו לומד הציבור לראות את ההומוסקסואליות והלסביות כוואריאציה מינית לגיטימית שאינה נושאת עימה שום כלימה, חיסרון או סטיגמה. במקביל גם בעלי המקצוע מתעדכנים ומשתחררים מאותם סטיגמות והרגלים טיפוליים אליהם היו רגילים, כל אחד על פי דרכו ויכולתו.
כפי שציינתי, זהו תהליך. וככזה, יש מדינות בעולם שהן מתקדמות יותר מאחרות במתן שיויון זכויות להומוסקסואלים ויש המפגרים מאחור. בארצות המתקדמות ניתן שויון זכויות בנושא זכויות לנישואים חד-מיניים, זכויות כלכליות וירושה בתוך זוגות, אימוץ הילדים של בת/בן הזוג ועוד. ישראל היא אחת המדינות המתקדמות מבחינה זו כשמדי פעם אנחנו שומעים על תקדימים משפטיים בנושא שויון הזכויות להומוסקסואלים. ההתקדמות המשפטית הזו נעשית על רקע בשלות ומוכנות של רוב הציבור לשינויים המתהווים.


התפתחות הזהות המינית
הזהות מינית מורכבת מ-3 חלקים:

  1. היכולת של האדם להגיד על עצמו "אני בן" או "אני בת".
  2. ההתנהגות התואמת את הסטריאוטיפיים המיניים המקובלים, למשל התנהגות המתאימה למין שלו, בלבוש, במחוות גופניות, בשפת גוף ובדיבור.
  3. 3הנטייה המינית - שקרויה גם אוריינטציה מינית. הומוסקסואליות הינה אוריינטציה מינית חד מינית, ואילו הטרוסקסואליות הינה אוריינטציה מינית דו מינית.

הזהות המינית מתפתחת במקביל להתפתחות השפה. כאשר הילד לומד לדבר, הוא גם לומד להגיד על עצמו אם הוא בן או בת, ובמקביל מאמץ דפוסי התנהגות התואמים את מינו.הנטייה המינית, לעומת זאת, מתפתחת מאוחר יותר, אם כי יש חילוקי דעות באשר להתפתחותה, האם היא מתרחשת רק בגיל ההתבגרות או קודם לכן. קרוב לודאי כי כבר בגילאי 4-5 מתחילים הילדים להפנים את ההבנה כי יש 2 מינים, ויש ביניהם קשרים ומתחים של סקרנות וזרות.


מהן בעיות זהות מינית?
ראשית, חשוב לי לציין כבר בהתחלה בעיות זהות מינית אינן רק של הומוסקסואלים. לכל אחד יכולות להיות בעיות סביב נושא זה.
הבעיות יכולות להיות מגוונות. זה יכול להיות תפישה בעיתית של הגוף בתקופת ההתפתחות שלו אצל מתבגרים, קשיים סביב משיכה אל בני אותו המין, או חוסר משיכה כלל, בעיות במשפחה כתוצאה מהומוסקסואליות או לסביות, בעיות של חוסר הערכה עצמית כתוצאה מבחירה בנטיה מינית שונה ועוד. 


מה מייחד אותך בטיפול בבעיות זהות מינית?
כמטפלת, חשוב לי מאד להבין לעומקן את הקשיים המיוחדים של הקהילה ההומו לסבית.

אלו קשיים סביב העובדה שלמשפחות הגרעיניות לפעמים קשה לקבל את הנטיה המינית השונה אצל הבן או הבת. זה עלול להיות מלווה בהומופוביה, בכעס, באכזבה אישית, בנידוי ובניתוק קשרים.

אלו קשיים סביב היציאה מהארון וההשתחררות מהכבלים של ההסתרה וכל האמונות סביב החריגות.

זה יכול להיות חוסר מימוש אישי על רקע היעדר קבלה של הסביבה, אמיתית או דמיונית.

זה יכול להיות בעיות סביב גידול ילדים במסגרת של שתי נשים או שני גברים או ואריאציה אחרת.

אלו הן מקצת מהבעיות המיוחדות של הקהילה.
אני מאמינה שהידע המצטבר הרב שלי בנושא מאפשר קירבה גדולה יותר עם המטופלים וטיפול טוב יותר.


במי מטפלים, בהורים או בילד?
קודם כל ברור שהתשובה תלויה בגילו של המטופל.
לפעמים הורים  אינם מקבלים באופן חיובי את הגילוי על הנטיה המינית של הילד או הילדה ומקווים שעל ידי טיפול אפשר יהיה להחזיר את הגלגל אחורה והילד יחזור להיות כפי שהם מצפים ממנו.

אני כמטפלת בוחנת עם כל אדם את דרכו, מאפשרת לו לבחור בעצמו את המקום בו הוא רוצה להיות. יתכן מצב שבו בסופו של דבר המטופל יבחר לחיות חיים רגילים ולא עם אדם מאותו מין אבל גם ייתכן, וזהו הרוב, שהטיפול "רק" יאפשר חיים נוחים יותר במסגרת החריגה.

ציפיה ש"הילד ישתנה" לרוב אינה מתממשת וגם עלולה לגרום לאכזבה מתהליך הטיפול שנועד להקל גם על הילד וגם על ההורה.
במסגרת הטיפול עם מתבגרים יש לא פעם גם שיחות עם ההורים, שיחות שמאפשרות לשני הצדדים להפתח ולקבל את הקשיים של הצד השני.
 

ויש כמובן מקרים רבים מאד בהם ההורים עצמם מרגישים אבודים מול הידיעה על בחירתו המינית של הבן או הבת. זוהי התמודדות לא פשוטה לאם או לאב ש"גילו" את הנטיה המינית של ילדם והורים אלה זקוקים לתמיכה ולהדרכה שתאפשר להם לקבל את ילדם באופן מלא .

גם מבוגרים נכנסים לקטגוריה הזו?
בוודאי. למרות שגיל היציאה מהארון יורד והבחירה בחיים עם בן זוג מאותו מין נעשית יותר מקובלת על דעת הקהל, למרות אלו הקשיים אינם מסתיימים בגיל ההתבגרות.

יש המגלים את המשיכה המינית לבני מינם בגיל מאוחר מאד, בגיל העמידה, יש המתגרשים ממערכות זוגיות רגילות ובוחרים בן זוג מאותו מין, יש משפחות חד מיניות עם ילדים ועוד.

כל אחד מהמקרים האלה צופן בחובו אפשרויות של צורך בעזרה בהתמודדות עם השונה, עם דרך שברובה עדיין אינה סלולה.


 

 הילד לא רוצה לבוא לטיפול, מה עושים?
מהנסיון שלי סרוב לטיפול בא הרבה מתוך התנגדות להורה, ואסביר זאת.

אם ההצעה לטיפול תבוא מהורה מכיל, מבין, שרואה את הקשיים של הילד ואיננו בא מהתנשאות ורצון לשנות אותו אלא מתוך רצון לעזרה אמיתית, גישה כזו לרוב מתקבלת באהדה ויש סיכוי שהנער יראה בטיפול משהו שהוא יכול להפיק תועלת ממנו.

לעומת זאת אם הגישה היא "אם לא תפסיק עם זה אני אשלח אותך לטיפול", גישה עוינת ושתלטנית, אני לא רואה סיכוי שהנער יראה בטיפול תועלת אלא יראה בטיפול עונש על התנהגותו. כמובן שבמקרה כזה, גם אם הנער מגיע לטיפול ההתנגדויות שלו גדולות מאד והתהליך הטיפולי איטי וקשה יותר.

 על הרצאה בפני צוות מקצועי של משרד הבריאות


ברצונך להתייעץ איתי?
לשאול שאלה? 

אחזור אליך תוך 24 שעות.
לחץ כאן
 

 

יהודית אברון, קליניקה פרטית בקרית אונו.
החבצלת 6, קרית אונו

לקביעת תורים :,050-3113395

 

 

 

 

 
יהודית אברון    050-3113395
                                                                                              
לייבסיטי - בניית אתרים